1. ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
Η μορφή της υπηρεσίας είναι σπονδυλωτή. Αποτελείται από συνεχόμενες οθόνες εννοιολογικά συνδεδεμένες. Η μετακίνηση ανάμεσα στις οθόνες γίνεται με τα κουμπιά:
![](img/post/next.jpg)
για να μετακινηθείτε στην επόμενη οθόνη.
![](img/post/back.jpg)
Για να μετακινηθείτε στην προηγούμενη οθόνη.
Στα πεδία της Ψηφιακής Αίτησης που υποστηρίζονται από λίστες, επιλέγετε από τα δεδομένα της λίστας, πατώντας το δεξί βελάκι ή πληκτρολογείτε τα πρώτα γράμματα της εγγραφής που σας ενδιαφέρει για να μειωθούν οι διαθέσιμες επιλογές σας.
![](img/post/dropdown.jpg)
Σε περίπτωση που κάποιο πεδίο είναι υποχρεωτικό και δεν το έχετε συμπληρώσει ή έχει συμπληρωθεί λάθος, δεν θα μπορέσετε να προχωρήσετε και θα δείτε ένα αντίστοιχο μήνυμα.
![](img/post/error.jpg)
Από το πάνω δεξιά μέρος της οθόνης σας, μπορείτε να επιλέξετε την γλώσσα που θέλετε, Ελληνικά ή Αγγλικά.
![](img/post/greek.jpg)
![](img/post/english.jpg)